Dzīvē ir daudz patīkamu lietu, ko mēs darām ar prieku un baudu – krūze siltas kafijas no rīta, pastaiga gar jūru saulainā vasaras dienā, garda saldējuma notiesāšana kafejnīcā… Jūs sapratāt manu domu – mājas tīrīšana nav viena no tām. Protams, ir cilvēki, kas to no sirds izbauda un dara ar prieku, tomēr lielākajai daļai no mums mājas tīrīšana ir mazāk tīkama rutīnas lieta, kas vienkārši ir jādara. Ja arī Tev tā ir, varbūt Tev noderēs kāds no šiem ieteikumiem, lai šo procesu padarītu mazliet patīkamāku.
1. Atrodi iedvesmu!
Ja Tev ir grūti saņemties sākt mājas uzkopšanu, atrodi iedvesmu to darīt. Vizualizē to, kāda izskatīsies Tava māja, kad būsi pabeigusi. Aizver acis un iztēlojies, ka tas jau ir noticis – cik tīra un kārtīga tā ir, cik viegli un patīkami smaržo tīrais gaiss. Ievelc pāris dziļas ieelpas un sajūti, cik patīkami ir atrasties šādā mājā. Nu, vai Tevī jau sāk mosties iedvesma? 🙂
Ja vizualizācija nav priekš Tevis, varbūt Tevi iedvesmo skaistas interjera bildes vai pat Tavas mājas fotogrāfija, kad tā ir saposta tīra un kārtīga. Tā var būt arī enerģiska, dzīvespriecīga mūzika vai kāds īpaši mīļš mājas tīrīšanas krekliņš. Tas var būt puķu pušķis, kurš vēl skaistāk izskatīsies tīrā mājā; izsmidzināts Tavs mīļākais ēterisko eļļu aromāts, kuru būs vēl patīkamāk baudīt tīrā mājā; dzesēties ielikts vīns, kuru iemalkot, kad māja būs tīra utt. Un galu galā – tīrīšana taču sadedzina arī kalorijas! 🙂 Katram iedvesmas avots var būt kaut kas savs, bet mērķis ir viens – atrast kaut ko, kas Tev palīdz saņemties reizēs, kad ir mazliet grūti uzsākt mājas tīrīšanu.
2. Izveido savu sistēmu!
Ir vieglāk pieķerties un paveikt kādu darbu, ja ir skaidrs rīcības plāns, tieši kā to izdarīt un cik daudz laika tas aizņems. Izveido savu tīrīšanas rutīnu, kādā secībā un veidā veic mājas uzkopšanu. Rutīnai jābūt tādai, lai Tu to patiešām varētu regulāri paveikt – nav jēga uzveidot ideālo mājas tīrīšanas rituālu uz 3 stundām, ja reāli Tev nedēļā tam ir 1 stunda laika, ko veltīt. Tātad pielāgo to savām iespējām un vēlmēm – ja Tev reti kad ir pieejams pietiekami liels laika periods, lai iztīrītu visu māju, toties katru dienu Tev ir 10 minūtes laika, ko tam veltīt – lieliski, sadali savu tīrīšanas rutīnu mazākos fragmentos, lai iekļautos ikdienas 10 minūtēs! Ja Tev negribas ikdienā domāt par mājas tīrīšanu, bet Tu labprātāk to izdari retāk un vienā piegājienā – tad nemēģini sevi mocīt biežāk un dari to reizi nedēļā vai divās, kad iztīri visu māju vienā piegājienā!
3. Atbrīvo virsmas!
Šī ir vesela atsevišķa tēma, par kuru kādreiz būs jāuzraksta atsevišķs raksts, bet īsumā – galdu ir daudz vieglāk noslaucīt, ja uz tā stāv tikai augļu trauks un puķu vāze nevis vēl atslēgas, maks, telefons, bērnu drēbes, klēpjdators, dokumenti utt. Ja šīm lietām ir jāatrodas uz galda, tad ievies vienu skaistu kasti, grozu vai paplāti, kurā tās ikdienā turēt – tādējādi galds izskatīsies kārtīgāk un arī notīrīt to būs daudz vieglāk!
Kārtojot māju, ņem līdzi vienu tukšu kasti vai grozu, kurā salikt visas tās lietas, kas neatrodas savā vietā. Šādā veidā Tu ātrāk savedīsi māju kārtībā un atbrīvosi virsmas tīrīšanai nekā tad, ja katru lietu centīsies uzreiz aiznest nolikt vietā. Galvenais – pēc tīrīšanas beigām atceries kasti iztukšot un salikt visu vietās.
4. Klausies audiogrāmatu!
Lai tīrīšanu padarītu interesantāku, klausies kādu audiogrāmatu, podkāstu, mūziku vai jebko citu, kas Tevi uzrunā! Tādējādi tīrīšanai veltītais laiks paies ātrāk un interesantāk. Lai sevi motivētu tīrīšanai, Tu pat vari ar sevi vienoties, ka konkrētu audiogrāmatu klausīsies tikai tad, kad uzkop māju – ja tā būs pietiekami interesanta, vari nonākt arī pie tā, ka būsi notīrījusi visas ventilācijas lūkas, izmazgājusi visus aizkarus, pārkārtojusi drēbju skapi un izdarījusi vēl citas iepriekš neplānotas lietas, lai varētu turpināt klausīties grāmatu. 🙂
Angļu valodā daudz labu audiogrāmatu par maksu pieejamas www.audible.com (ir pieejama arī 30 dienu bezmaksas izmēģinājuma versija) – es šobrīd klausos grāmatu “Don’t sweat the small stuff”). Bet arī latviešu valodā šis tas ir atrodams grāmatnīcās, https://fabula.im/lv un citur.
5. Iesaisti visu ģimeni!
Mājas uzturēšana kārtībā ir daudz vieglāka, ja par to rūpējas visa ģimene un viss nebalstās uz viena cilvēka pleciem. Bērni labprāt palīdz ar savam vecumam atbilstošiem darbiņiem, un arī ar vīriem bieži vien var daudz ko sarunāt, ja viņiem ir skaidrs, tieši ko no viņiem sagaida un kā tas paveicams.
Ja mājas tīrīšanā iesaisti bērnus, tad pievērs īpašu uzmanību tam, lai tīrīšanas līdzekļi ir dabīgi un nesatur neko bērniem kaitīgu! Kvalitatīvas mikrošķiedras lupatiņas man īpaši patīk ar to, ka tās var viegli un ērti lietot visa ģimene un bērns, slaukot putekļus ar putekļu cimdiņu, tos patiešām savāks cimdiņā – pat, ja neprot vēl tik kārtīgi un precīzi šādu darbiņu paveikt.
6. Ievies spēles elementus!
Papildini mājas tīrīšanu ar dažādiem spēles elementiem, lai padarītu to jautrāku. Noslēdz derības ar vīru, ka notīrīsi logu ātrāk nekā viņš; sarīko “dārgumu medības” bērniem (atrast visas lietas, kas neatrodas savā vietā, un salikt tās vienā kastē) vai izaicini pati sevi – vai vari izmazgāt virtuves grīdu, kamēr skan šī dziesma? Lielo pavasara tīrīšanu vari pārvērst pat veselā savas ģimenes olimpiādē!
7. Izmanto piederumus, kas tīrīšanu padara iespējami vieglu un patīkamu!
Tīrīšana jau pati par sevi nav tas patīkamākais darbiņš, lai to vēl pasliktinātu ar ķīmiskiem izgarojumiem vai izstrādājumiem, ar kuriem tīrīt gluži vienkārši nav ērti. Priekš manis tieši jaunu tīrīšanas piederumu atklāšana bija pagrieziena punkts, lai es uzkopšanu mazliet sāktu izbaudīt (kā rezultātā ir tapusi šī lapa). Piemēram, man agrāk ļoti nepatika tīrīt vannas istabu, līdz atklāju, ka to var izdarīt arī ļoti vieglā un ērtā veidā. Ja Tu par saviem tīrīšanai izmantotajiem līdzekļiem neesi sajūsmā, varbūt ir laiks izpētīt mūsdienās pieejamo klāstu un izmēģināt ko jaunu? Mūsdienās ir pieejami produkti, kas ir gan pilnīgi dabīgi un nekaitīgi, gan arī izcili veic savu funkciju. Izmanto to!
8. Ja kaut kas izlīst vai sasmērējas - sakop to uzreiz!
Lai gan mājas parasto uzkopšanu vari veikt tad, kad Tev tas ir ērtāk (sk.2.punktu), tas būs vieglāk un ātrāk paveicams, ja sīkās ikdienas “netīrības” savāksi uzreiz, kad tās rodas. Ja bērns no pastaigas pārnāk mājās ar dubļainiem zābakiem, tad ieejas zonas grīdu uzslauki uzreiz, lai dubļi un smiltis netiek iznēsāti pa māju. Ja, vārot putru, tā pāriet pāri, tad satīri plīti uzreiz, tiklīdz tas ir iespējams – lai vēlāk nav jāveic lielā plīts tīrīšana. Lai to vieglāk izdarīt, turi nepieciešamos līdzekļus pie rokas. Piemēram, man vannas istabā vienmēr stāv stiklu tīrīšanas lupatiņa, lai viegli varu uzreiz notīrīt spoguli, ja uz tā nokļuvusi zobpasta vai maziņu pirkstiņu nospiedumi. 🙂 Vai es to vienmēr izdaru? Nē, bet es cenšos, jo tas ir to dažu sekunžu vērts. 🙂
9. Piešķir tīrīšanai jēgu!
Līdzīgi kā skriešana vai pastaigas, arī mājas uzkopšana var būt savā ziņā meditatīvs process, ja to šādi uztver. Sajūti, kā, kārtojot māju, Tu sakārto savas domas un kā, slaukot grīdas, Tu aizslauki visu lieko un traucējošo no savas dzīves un telpas. Šādā veidā tīrīšana iegūst pavisam citu jēgu un nozīmi!
10. Izbaudi rezultātu!
Kad esi pabeigusi, uz mirkli apstājies un izbaudi prieku par paveikto! Ja Tev ir vēl mazliet laika, uztaisi krūzi savas mīļākās tējas un nesteidzīgi to izdzer, izbaudot to, cik tīra un skaista ir Tava māja! Tu taču esi kaut ko dzirdējusi par mazo uzvaru svinēšanu? Nu lūk – šī ir Tava mazā uzvara! Ja izdosies sajust prieku par paveikto, tas var būt lielisks iedvesmas avots nākamajām reizēm.
Mans noslēdzošais un varbūt pat – pats svarīgākais ieteikums: Neuztver tīrīšanu pārāk nopietni!
Neviens nesagaida (vai vismaz nevajadzētu sagaidīt), ka ģimenē ar maziem bērniem vai ikdienā darbā aizņemtiem cilvēkiem māja vienmēr būs perfekti tīra. Neuzstādi arī pati sev šādu latiņu!
Kopumā es esmu varbūt mazliet par daudz iespringusi mamma – mana “iespringuma” saraksta augšgalā varētu būt manu bērnu emocionālā labsajūta, pietiekami veselīgs dzīvesveids un abpusējā sapratnē un uzticībā balstītu attiecību veidošana. Vienmēr perfekti tīra māja šajā sarakstā nav. Noteikti ir super-mammas, kam bērni brīvi lēkā pa peļķēm, būvē mājiņas no vecām kartona kastēm un traktorus – no segām, un kam tai pat laikā izdodas uzturēt māju vienmēr perfekti tīru un kārtīgu. Man to pagaidām nav izdevies savienot, un es esmu to pieņēmusi un piedevusi sev šādu “nespēju”. Jo ticu, ka bērniem nav jāaug perfekti sterilā vidē. Un kurš gan nav dzirdējis teicienu: “Atvainojiet par nekārtību – mani bērni šeit veido atmiņas!”? 🙂